Başkasının Adına Kredi Çekebilirmiyim?

Çoğu zaman bankadan kredi alamayan kişiler, başkalarından kendileri adına kredi çekmesini talep ederler. Ve bunun mümkün olup olmadığını araştırırlar. Başkası adına bir kredi çekebilmeniz elbette mümkündür. Fakat bunun çeşitli prosedürleri vardır. Yani bankaya giderek başkası adına kredi çekmek istediğinizi söylediğiniz zaman, kredi alabilmek gibi bir şansınız yoktur. Bu durum kimin adına kredi çekecekseniz o kişi ve sizin aranızda bir sözleşme doğuracak bir işlemdir. Eğer bankanın da bilgisi dahilinde bir kredi çekmek istiyorsanız, bu da yalnızca vekalet ile mümkün olabilecektir. Fakat vekalet ile kredi alabilmeniz için de, esas olarak krediyi çekmek isteyen kişinin mali durumunun, kredi çekmenin tüm şartlarını kaldırabiliyor olması gerekir.

Başkası Adına Krediyi Nasıl Alabilirim?

Bunu iki aşamalı olarak anlatmamız gerekir.

Başkası Adına Kredi Almanın Sakıncaları

Başkası adına kredi alabilmenin birçok sakıncası vardır. Örneğin vekaletinizi aldınız ve bankadan kredi almak istiyorsunuz. Bankaların büyük çoğunluğu bu duruma yanaşmayacaktır. Çünkü ödemeler yapılmadığı zaman sizde, krediyi çektiğiniz kişi de ve bankada sorun yaşayacaktır. Vekalet ile kredi almak, kefil ile kredi almaya benzer özellikler gösterir.

Bir diğer sakıncası da, vekalet olmadan alınan krediler içindir. Eğer elinizde bir sözleşme ya da senet yoksa, adına kredi çektiğiniz kişi ödeme yapmadığında bunu kanıtlayacak bir delilinizde olmayacaktır. Ve adına kredi çektiğiniz kişinin bir mülkiyeti yoksa, ödeme yapmadığında dahi icra işlemleri yürütülemeyecektir. Bu nedenle eğer kredi alınacaksa vekalet ile almak, çok daha mantıklı ama zor bir seçenektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir