Kara Liste Sorgulama ( Kara Listeye Kredi )

Bankalardan aldığınız kredi kartlarını kullandıktan sonra ödemelerini düzenli yapmanız hayati önem taşımaktadır. Kredi kartı almak büyük bir sorumluluk getirir sizlere. Çünkü düzenli olarak ödeme yapmadığınız takdirde kartlarınız sadece elinizden alınmaz, bir de kara listeye alınarak banka işlemlerinden mahrum bırakılırsınız.

Bankadan aldığınız kredi kartlarınızın ödemelerini geciktirdiğiniz an kara listeye girmezsiniz. Bankalar elbette bu konuda sizlere fırsat tanıyacaktır. Kredi kartı borçlarınızı geciktirdiğiniz zaman belirli bir süre sadece borcunuza faiz işler, bunun dışında bir yaptırım olmaz. Fakat bu süre üç ayı bulduğu zaman durum bu şekilde değildir. 90 gün boyunca ödemelerini yapmayan kişiler hakkında hukuki işlem başlatılır. Ve bu durumda da kara listeye girmiş bulunursunuz.

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek aslında oldukça basittir. Çünkü kara listeye alındığınız zaman dosyanız dava edilmiştir ve muhakkak avukatlar size ulaşır. Avukatın size ulaşması demek, zaten kara listede olduğunuz anlamına gelir. Fakat yine de bazı müşteriler telefon numaralarını ve buna benzer bilgilerini değiştirdiklerinde bankaya bildirmezler. Böyle durumlarda açılan dava tarafınıza gecikmeli olarak iletilebilir. Bu nedenle kara listede olup olmadığınızı sorgulayabileceğiniz yöntemleri de bilmeniz, sizler için faydalı olacaktır.

Kara Listede Olduğunuzu Nasıl Sorgularsınız?

Kara listede olan kişiler Merkez Bankası’na bildirilen ve Merkez Bankası tarafından sicillerine işlenen kişilerdir. Zaten sicillerinde olan bozuklukta en çok bu nedenle önem taşır. Kara listede olup olmadığınızı şu şekilde sorgulayabilirsiniz,

Siz de kara listede olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bu yollarla bilgi edinebilirsiniz.

Karalisteye alındım Kredi Çekemiyorum

SORU: Ödeyemediğim krediler yüzünden Merkez Bankası’nın kara listesine girdim. Ancak şu anda tüm borçlarım ödeyecek param var. Bütün ödemelerimi faizleri ile beraber gerçekleştirirsem yeniden banka kredisi alabilir miyim? Çünkü  elimdeki paraların tamamı ile borçlarımı ancak kapatabiliyorum ve geriye hiç param kalmıyor. Bu yüzden de hemen kredi çekmem gerekiyor.

ÇÖZÜM: Bankalara olan gecikmeli borçlarınızı faizleri ile ödemeniz sizi kara listeden çıkarmaz. Yalnızca borçlarınızda kurtulmuş olursunuz. Daha net bir söyleyiş ile tüm borçlarınızı kapatsanız bile adı geçen listede olmaya devam edersiniz ve bu da bankalar ile olan ilişkinizi düzeltmenizi engeller. Borçlarınızı bitirdikten sonra en az beş yıl daha beklemeniz gerekmekte ve ancak hu süre zarfından sonra kara listeden çıkmaktasınız.

Bahsi geçen bu süreyi çok daha kısa bir hale getirmek için yapabileceğiniz şeyler arasında ise bankalara otomatik ödeme talimatı vermek, hesaplarınızda para bulundurmak, kredi kartı kullanmak ve borçlarını düzenli ödemek ve buna benzer bankacılık faaliyetleri gerçekleştirmektir.

Kara Liste Olduğumdan Kredi Çıkmıyor

TALEP: Ödeyemediğim kredi borçları nedeni ile bankaların kara listesine alındım. Üstelik kredi borcu benim değildi ve bir arkadaşıma çekmiştim. Bir yıl gecikme ile de olsa bu borcu kapattık ancak ara listeden çıkmak için gerekli olan yasal süreyi beklemem gerekiyor.

Tüm bu şartlar altında acil olarak nakit para bulmam gerek. İhtiyacım ise 25 bin Türk Lirası. Ancak bankalar dışındaki yerlere borçlanarak kendimi riske atmak istemiyorum. Bu yüzden bana aracı olarak bankalardan kredi çıkartacak bir firma gerek. Bu konuda bana tavsiyede bulunursanız sevinirim.

ÇÖZÜM: Her ne kadar banka harici yerlerden kredi ya da borç par almak risk içeren bir durum olmasa da talebiniz üzerine kredi çıkartan yerler ile alakalı olarak belli başlı bilgileri paylaşacağız.

Adı geçen bu yerlerde sizin talebiniz üzerine bankalar ile irtibata geçilerek adınıza kredi alınmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki en başarılı yer ise Anadolu Kredi Danışmanlık olmaktadır.  Siz de bu yer ile iletişim kurarak para sıkıtınızı çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir