Noter Tasdikli Senet Karşılığında Kredi veya Borç Para

Sözleşme düzenlemeleri, kanunun öngördüğü şekle tabiidir. Bu nedenle de kanunun öngördüğü biçim ve şekilde olan sözleşmeler ancak kanunen geçerli olur. Bunun dışındaki sözleşmeler batıldır yani kurulduğu andan itibaren geçersiz olarak değerlendirilir. Bazı sözleşmeler için noter tasdiki zorunlu olurken, bazı sözleşmeler herkes tarafından kurulabilmektedir. Noter tasdikli sözleşme örneklerine araç satımını örnek verebiliriz. Bir araç satacağınızda noter tarafından onaylanmadıkça, araç mülkiyeti sizden başkasına geçemez. Aynı şekilde noter tasdiğine ihtiyaç duymayan sözleşmelere de kredi sözleşmelerini örnek verebiliriz.

Kredi sözleşmeleri, noter tasdiği ile kurulmak zorunluluğuna sahip değildir. Fakat noterde yapılan sözleşmelerin geçerliliği ve delil olabilme özelliği çok daha fazladır. Çünkü inkar gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle de senet ile kredi veren firmalar içerisinde elbetteki noter tasdikli kredi sözleşmesi yapan firmalar, daha güvenilir olarak addedilebilir.

Noter Tasdikli Sözleşmeli Kredi Nedir?

Sözleşme normalde herkes tarafından yapılabilen ve herkes tarafından tek bir imza ile geçerli hale getirilen bir belgedir. Fakat bazı durumlarda noter tasdikli sözleşme yapmak zorunludur. Noter tasdikli sözleşme, yapılan bir sözleşmenin noter huzurunda onaylanması anlamına gelmektedir. Araç alım satımı yapan birinin, bunu noter huzurunda yapması, bunun en bilinen örneğidir.

Noter tasdikli sözleşmeli krediler ise aldığınız kredinin noter huzurunda doğrulanması yani noterin şahitliği ile geçerlilik kazanan bir kredi sözleşmesi hazırlanmasıdır. Kredi almak için böyle bir sözleşme yapma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Noter Tasdikli Sözleşmeli Krediler Nerelerden Alınabilir?

Noter tasdikli sözleşmeleri bankalar haricinde kredi sağlayan kurum ve kuruluşlar vermektedir. Buna şahıs, firma, hayırsever ve benzeri kişiler de dahil edilebilir. Kişiler bankadan kredi sağlayamadıklarında ihtiyaç duydukları nakiti bulabilmek için bahsettiğimiz firmalara yönelmektedirler. Noter tasdikli sözleşmeli krediler hazırlayan kişilerden de, hiçbir şartı sağlamalarına gerek olmadan rahatça kredi alabilirler.

Bankalarda olduğu gibi bu firmalarda da taksit ile kredi verilmektedir. Tek farkı, senetler vasıtası ile ödeme yapıyor olmanızdır. Bunun dışında çok bariz ve sıkıntılı farklar yoktur. Üstelik kredi sözleşmeniz noter tasdiğinden geçtiği için, herhangi bir uyuşmazlık ya da anlaşmazlık durumu baş gösterdiğinde bu sözleşmeyi davanıza delil olarakta kullanabilirsiniz. Yani yaptığınız işlemler bu noktada yasallık kazanır. Bu nedenle senet ile kredi veren bu kurumların, bu özel kredilerinden gönül rahatlığı ile yararlanabilirsiniz.

Bu hususta dikkat etmeniz gereken tek şey, ödemelerinizi düzenli yapabilmenizdir. Çünkü noter tasdikli sözleşmeli kredilerin yaptırımları konusunda esneklik tanınmayacaktır. Bu nedenle kredi notunuz ile ilgili bir sorun yaşamasanız da, gelir durumunuz bu firmalar içinde ciddi önem taşıyacaktır. Eğer ödemeleriniz konusunda kendinize güveniyorsanız, bu eşsiz kredileri de gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Hangi Noterler Senet Karşılığı Borç Vermektedir?

Hemen hemen tüm noterler senet karşılığında borç vermektedir. Size en yakın notere giderek gerekli şartları öğrenip bu konuda noter görevlileri ile konuşarak istediğiniz miktarı kabul etmeleri halinde senet karşılığı borç alabilir siniz. Noterlerde ki faiz oranlarını kabul etmeniz durumunda noter size mallarınızı ipotek karşılığı borcu verdikten sonra önemli olan borcunuzu aksatmadan ödemeniz gerekmektedir. Aksi durumda borcunuz faizlenerek artacak ve gittikçe çoğalacaktır. Ve sonuç olarak ipotek ettirdiğimiz malımız elimizden gidebilir.

Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Gerekli olan belgeler nüfus cüzdanı ve teminat göstereceğiniz malın tapusu. Bu iki belgeyi getirdikten sonra noterdeki belgeyi doldurarak işlemlerimizi tamamlayabilir. Noter görevlisi belgelerle birlikte senedi düzenleyip bize imzalatır bizde şartları kabul etmiş sayılırız.

Burada önemli olan husus noterlere teminat göstermektir eğer kefil bulabilirseniz işiniz daha da kolaylaşabilir. Borcu aldıktan sonra taksit günlerini kaçırmadan ödemeniz sizin faydanıza olacaktır. Zamanında ödenmemiş senet taksiti noter tarafından yasal yollarla karşılanacağı için borcumuzu ödemeliyiz.

Noter tasdikli sözleşme ile kredi arıyorum

Talep: Gösterecek teminatım yok ve ön ödeme de yapamam bilginize..Şuan ödemekte olduğum kredi borçlarım var, içinde avukatlık olanlarda var. Borcun büyük kısmı, bir arkadaşım için kullandığım kredi borcudur. ödeyemedigi aylar oldu, borçbenim adıma olduğundan ödeme yapmaya calişmam nedeniyle açıldım, toparlanmak istiyorum. Krediler onun ama kartlar icin, cuma gunune kadar 8.000 yada 10.000 TL ye ihtiyacım var. Yakınlarımdan bulmaya çalıstım ama malum herkes borçlu, para konusunda tanıdıklarla yüz göz olmakta istemiyorum. İnternetteki ilana ve ilan sahipine ne kadar güvenmek gerek, emin degilim ama yardim bulanların oldugunu bilmem nedeniyle şansımı denemek istedim, ahlaklı ve dürüst bir ticaret anlayısına sahip biriyseniz neden olmasın diye dusundum. Ön ödeme de istemiyorsanız finansal konuda danısmanlık hizmeti almak isterim.

Vade ne kadar yapıyorsunuz? Teminat gosteremem, ön ödeme yapmam, noter tasdikli senet karşılıgında almak isterim. Ankarada yasıyorum, suan calismiyorum, bagkur maası aliyorum, aylık 500 TL sorunsuz odeyebilirim,verebilecek durumdaysaniz izlemem gereken yol hakkinda beni bilgilendirmenizi rica ederim.

  1. Noter destekli senet karşılığı otuz bin TL’ye ihtiyacım var. Aylık Beşyüz tl olarak geri elli bin TL ödemeye hazırım.

  2. Çok acil notertastikli senetle 20000 ihtıyacım var yetım aylığı alıyorum ve serbest meslekte çalışıyorum bankalara çok borçlandım hepsını kapatıp tek bıryerde toplamamda yardımcı olacak banka veya sahıslardan yardım beklıyorum 800tl düzenlı ödeme yapabilırım enkısa zamanda dönmenızi rica edıyorum çok zor durumdayım

  3. Merhaba cok acil olarak 5.000 tl para ihtiyacim var bankalardan puanim dusun oldugu icin kredi alamiyorum acil yarina kadar yardimci olacak birileri varmi senet karsiligi 6 ayda engec odeme yaparim yardimci olacak kimseler varsa maille ulasabilirler…

  4. acıl noter tastıklı senet karsılıgı 80 000 ıhtıyacım var 2, derece arac rehınıde verebılırım

  5. Slmlar 20.000 tl ye ıhtıyacım var, senet karşılığı 36 ayda gerı odeyebılirım..yardımlarınızı beklıyorum

  6. Acill 5 bin tlye ihtiyacim var ssk yok noter tastikli senetle geri odeme yapabilrim aylik 400 tl olarak okuyan biri varsa yardim etsin donus yapsin lutfen

  7. adanada kamuda memurum kara listede değilim ama bankalarca tıkandım acil 30,000 tl ihtiyacım var noterden senetle 48/60 ayda (750,00 tl) geri öderim lütfen arayınız..

  8. çok acil senetle paraya ihtiyacım var bankalarla avukatlık olmak üzereyim. 15,000 yada 30,000 gerekli. yardımlarınızı rica ederim

  9. bende eşimde memuruz bankalarda skor düşük olduğu için kredi kullanamadık noter tastikli 20.000 tl ihtiyaçım var 1500 aylık ödeme yapabilirim. dürüst düzgün borç vermek isteyenler ulaşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir