Projeme Destek Olacak Birini Arıyorum – PROJE KREDİLERİ

TALEP: Tavuk çiftliği açmak istiyorum ama bu projemi gerçekleştirmek için destek bulamıyorum. Bu sebepten dolayı da bana destek olacak birilerini arıyorum.  Bu yatırım için bana borç para verecek ya da destek olacak kişiler var mıdır? Var ise onlarla nasıl iletişim kurabilirim? Bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.

ÇÖZÜM: İş kurmak isteyen kişilere destek olacak yerlerin sayısı son derece fazla olduğundan bizim bu konudaki tavsiyemiz şahıslar yerine kurumlardan destek talep etmenizdir.

Bu konuda en çok dikkat çeken kurum ise KOSGEB olmakta ve pek çok kişiye kuracağı işlerde yardımcı olmaktadır. Sizin tercih ettiğiniz tavukçuluk konusu ise devlet tarafından desteklendiği için son derece rahat bir şekilde destek alabilirsiniz.

Bunun yanında başvuru yapabileceğiniz bir diğer yer iseGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır. Bu kurum da tavukçuluk yapmak isteyen vatandaşlara son derece uygun koşullar altında kredi vermekte hatta bazen hibe ödemeleri yapmaktadır. Bu sebepten dolayı adı geçen yere müracaat etmeniz de bu konudaki bir diğer tavsiyemiz olmaktadır

PROJE KREDİLERİ

Özel sektör ya da kamu tüzel kişiliklerinin ihale yöntemi ile çalıştığı bilinen bir gerçektir. İhale yöntemi de bizleri kredilere götürmektedir. Proje ülkeye ya da çalışılan yere maddi destek sağlayacak, bunun için de ciddi sermayeye ihtiyaç duyacak olan bir akıl yürütme işlemidir. Belli bir fikir aklınıza geldiğinde bunu çalıştığınız yere uygulayarak ve tüm planlarını yaparak projenizi oluşturursunuz. Bunu sizin gerçekleştirebilmeniz için sermayeye ihtiyacınız vardır. Fakat başka bir firmaya götürdüğünüz zaman finansmanını başkası sağlayacağı için, sizler ortak durumuna düşersiniz. Bu nedenle de bu projeden kazanacağınız oran ve fiyat düşüş gösterir.

Eğer projeniz hükümetlerarası işleyecek bir proje ise bu zaten hükümetin ilgi alanına girecek bir proje olacaktır. Bu nedenle de devlet her türlü denetim ve yönetim hakkına da sahip olacaktır. Zaten bu durumda uluslararası para kuruluşlarından destek sağlamanız gerekecektir.

Proje Kredisi Nasıl Bulunur?

Şüphesiz proje kredisi bulmanın ilk yöntemi firmaları gezmek ve projeyi sunmaktır. Fakat bu yöntem söylediğimiz gibi sizler için pek avantajlı olmayacaktır. Bu nedenle bankaların sizlere sunduğu şansı kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Birçok banka projeleriniz için finansman sağlamaktadır. Bu finansmanı da kredi yöntemi ile sağlamaktadır. Ve bu kredilerin çoğunluğu ödemesiz dönem imkanı da verir. Yani belirleyeceğiniz birkaç ay boyunca kredilerinizi geri ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca yatırım amaçlı olan bu krediler için sizlere faiz oranı da düşük miktarda yansıtılacaktır.

Proje Kredisi Veren Bankalar

Esasına bakıldığında neredeyse tüm bankalar kredi sağlamaktadırlar. Bu bankaları tek tek açacak olursak, ING Bank, Deniz Bank, Vakıf Bank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Yapı Kredi olarak sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra KOSGEB de yatırım amaçlı para ihtiyaçlarınızı kolayca karşılamaktadır.

Eğer yatırımınız uluslararası düzeyde ise ve hükümetlerarası bir özellik gösteriyorsa, devlet desteği ve uluslararası örgütler yerine Türk Eximbank sayesinde de para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Proje yönetimi kredi almadan önce hazırlanmalıdır. Tüm proje yönetimleriniz için bir profesyonelden destek alabileceğiniz gibi, danışmanlık firmalarından da kolayca faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir