Tarım Destekleme Ödemeleri 2018

Tarım Devlet Desteği; Bildiğiniz gibi 2016 Aralık ayına kadar yapılan başvurular neticesinde 2017 itibari ile tarım ile uğraşan çiftçilere devlet desteği ödenmeye başlayacak. Bu kapsamda 599.8 milyon lira tutarında ödeme yapılması tasarlandı. Tarımsal destek kapsamına Bombus Arısı, Fındık Alan Bazı ve Tohum Kullanım Desteği verilecek.

Ödemelere Ayrılan Toplam Bütçe Ne Kadar?

Genç çiftçi projesinde verilecek destek için 100 milyon lira, IPARD politikasında verilecek olan destek için 90 milyon lira, Kırsal Kalkınmaya verilecek destek için 65 milyon lira, tarım sigortasında verilecek destek için 50 milyon lira, hayvan gen kaynaklarında verilecek destek için 40 milyon lira, iyi tarımda verilecek olan destek için 27 milyon lira, süt tozunda verilecek destek için 26 milyon lira, tarımsal yayım ve danışmanlıkta verilecek destek için 17 milyon lira, sertifikalı tohum kullanımında ve üretimde verilecek destek için 10 milyon lira, biyolojik müdahalede verilecek destek için 5 milyon lira, ürün depolama ve kiralamada destek için 1.3 milyon lira, sütte 160 milyon lira ve son olarak ta Ar-Ge’de destek içinde 8.5 milyon lira bütçe ayrılmıştır. Toplam ayrılan bütçe 599.8 milyon liradır.

 Kişiye Ayrılan Bütçe Ne Kadardır?

Kişiye ayrılan ödenekler, her bir alana göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar şu şekilde belirlenmiştir;

Bunun yanı sıra tohum kullanımında orijinal veya daha üstü tohumluk kullanıldığında, bu verilen destek %50 oranında fazlasıyla yapılması kararlaştırılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir