Yurt Dışından Türkiye’ye Para Göndermek

Artık ülkemiz vatandaşları iş veya okumak için yurt dışına çıkmaktadır. İş için giden bir kişinin ailesine para göndermesi gerekebilir. Veya okul için giden çocuğunuza harçlık yollamanız gerekebilir. Peki Türkiye’den yurt dışına veya yurt dışından Türkiye’ye nasıl para göndereceğiz?

İlk olarak birçok bankanın birçok şubesi yurt dışında da bulunmaktadır. Bunu bilmekte fayda vardır. Örneğin DenizBank Rusya’da en sık kullanılan Türk bankasıdır. Aynı şekilde PTT birçok ülkede para gönderebileceğiniz bir bankadır. Fakat, bu bankaların şöyle bir sıkıntısı vardır ki bu da kur payı. Yani size yurt dışından gönderilen bir para birimini, Türk lirası olarak çekerken belli bir miktar komisyon uygulanır. Yine de daha sistemli bir finansal hizmet sunan yerler de yok değildir.

YurtDışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

Uzun zamandır Merkez Bankası öncülüğünde yurt dışından Türkiye’ye para transferinde Western Union ve MoneyGram kullanılmaktadır. (bknz Moneygram hangi bankalarla anlaşmalı ) Elbette bu firmalarda sizden belli bir komisyon ücreti kesmektedir. Eğer yurt dışında size para gönderecek kişinin bir banka hesabı varsa ve sizinde Türkiye’de kullandığınız bir banka hesabı varsa, para gönderme işlemlerini rahatlıkla halledebilirsiniz. Hatta öyle ki telefon üzerinden Havale ya da EFT işlemi yapar gibi hızlı şekilde para gönderilebiliyor. Fakat bu şirketler döviz kurunu biraz düşük fiyattan hesaplayarak gönderecektir. Ve gönderim içinde belli bir miktar ücret kesilecektir. Bazı firmalarda döviz kurunu düşük fiyattan hesaplamaz, fakat kur çevrim farkını daha yüksek ücrette alır. Böylece yine belli bir komisyon ile para göndermiş olursunuz.

Bir ülkeden başka bir ülkeye para transferi yapabilmeniz için size para transferi kontrol numarası verilir. Ve parayı çekmek istediğiniz zaman gönderen kişinin adını ve soyadını, hangi ülkeden gönderildiğini ve gönderdiği tutarı banka görevlisine söylemeniz gerekir. Eğer bu bilgileri görevliye veremezseniz, paranızı alamazsınız. ATM’lerden çekecekseniz de yine buna benzer işlemler yapmalı ve gereken bilgileri doldurmalısınız.

Teknolojinin gelişimi ile birçok işlem artık çok kolay yollardan ve hızlı şekilde halledilebilmektedir. Eğer sizlerde yurt dışından para gönderecekseniz, kullanacağınız bankanın gönderim yollarını ve şartlarını öğrenerek, kolayca işleminizi halledebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir