Ev Kirasını Ödeyemiyorum

SORU: Evlendikten sonra kendi ailem ile yaşayacağım için oldukça masraflı bir düğün yapmış ve bunun için de ihtiyaç kredisi çekmiştim. Ancak eşim ve annem anlaşamadığı için mecburen kiraya çıktım ve bu esnada eşya da almak zorunda kaldım. Şu anda gelirim asgari ücret tutarında ama bırakın kirayı diğer borçlarımı bile ödemekte güçlük çekiyorum. Tekrar ailemin yanına dönme gibi bir imkanım olmadığı için kiramı ödeyebilmek için bir yol gösterir misiniz? Bu konuda bana destek olacak yerler var mıdır? Ya da daha başka bir yol mu bulmalıyım? Kısa zamanda çözüm önerilerinde bulunursanız çok mutlu olurum.

ÇÖZÜM: Yaşamakta olduğunuz durum günümüz ekonomik şartlarında pek çok kişi için problem olmakta ve kira giderleri bütçeleri en çok sarsan ödemelerden biri olmaktadır. Ancak bu durumu çözmek için daha başka borçlanma yöntemlerine gitme gibi bir olanağınız mevcut olmamaktadır. Zaten bu şekilde bir sistem mevcut olsa da çok da çözüm odaklı olmayacak ve iflasa giden yolu kısaltmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Anlatılmakta olan bu durumdan dolayı ilk olarak tavsiye edeceğimiz yöntemlerden biri giderlerinizi azaltmak olmaktadır. Belli başlı konularda tasarruflu davranarak kira için ekstra bütçe oluşturmak sizi bahsi geçen konuda rahatlatacaktır. Ancak belirttiğiniz durumdan da anlaşıldığı üzere hem kredi borcunuz, hem sonradan yapılan eşya borçları hem de evin geçimi söz konusu olduğunda tasarruf yapmaya çok da bir bütçe kalmayacaktır.

Bu sebepten dolayı size tavsiye edeceğimiz diğer bir seçenek ise gelirlerinizi arttırmaktır. Bunun için bir ek iş bulmak son derece faydalı olacaktır. Ufak bir iş bile aylık kira tutarınız kadar para kazanmanıza olanak sağlayacaktır. Bunun yanında deneyebileceğiniz diğer bir yöntem ise tek bir gelir ile geçinmeye çalışmak yerine eşinizin de çalışmasını sağlamaktır. Eğer ekstra bir durum yok ise onun da en az asgari ücret ile çalışıyor olması mevcut olan para sıkıntınızı tamamen çözecektir. Hatta ikiniz birden evde yapılan ek işler aracılığı ile yüksek tutarlarda paralar kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir