Kefil Olduğundan Dolayı Borcu Olanlar

Birçoğumuz yaptığımız alışverişlerimiz için kefile ihtiyaç duyabiliriz. Özellikle ekonomik olarak kendisini de güvence altına almak isteyen kişi, firma ve kuruluşlar, riskli gördükleri kişilerden kefil talep edebilirler. Haliyle bizlerde güvendiğimiz insanlara kefil olmaları yönünde talepte bulunabiliriz ya da güvendiğimiz arkadaşlarımıza kefil olabiliriz. Peki, kefil olmanın riskleri nelerdir?

Kefil dediğimiz kişi esas borçlu ödeme yapamadığında ödenmesi gereken borcu ödeyeceğini taahhüt eden kişidir. Buradan da hareketle kefil olmak riskli bir iş diyebiliriz. Çünkü kefil borçlunun sigortasıdır. Bir kişiye kefil oldunuz diyelim, bu kişi hapse girdi, hastanede ya da işten ayrıldı. Bu durumda borç sizden tahsil edilecektir. Bu gibi sebepler hesaba katılmadığında kefil olup borçlu durumuna düşmek, kaçınılmazdır. Ülkemizde de son dönemlerde kefil olduğundan dolayı borcu olan kişi sayısı artmıştır.

Kefil Oldum, Borç Bana Kaldı

Bir arkadaşınıza kefil olduysanız ve bazı sebeplerden dolayı ödeme yapılamadıysa elbette alacaklı sizlerin kapısını çalacaktır. Bu noktada hukuki haklarınızın olabilmesi için senet üzerinde çeşitli bilgilerin yer alması gerekir. Aksi takdirde normal şartlarda olması gereken süreç ilerleyecektir.

Eğer normal şartlar altında herhangi bir şart sunmadan kefil olduysanız ve alacaklı sizden borcu almaya çalışıyorsa, mecburen bu ödemeyi yapmak zorundasınız. Daha sonrasında esas borçludan bu parayı talep etme hakkınız bulunmaktadır. Hatta bunun için dava dahi açabilirsiniz. Ama alacaklı borç için size ulaşmışsa, ödemekten başka hiçbir seçeneğiniz olmayacaktır.

Kefilliğimden Doğan Borcu Nasıl Ödeyebilirim?

Kefilliğinizden dolayı doğan borcun tamamını ödemek gibi bir yükümlülüğünüz yoktur. Kişinin o an ödemesi gereken miktar sizden talep edilebilir. Bu hususa dikkat ettikten sonra, ödemeniz gereken paranın tutarını hesaplayın. Eğer yakınlarınızın da bu konuda sizlere bir yardımı dokunmayacaksa, finansman sağlayabileceğiniz firmalara başvurun. Bu firmaların çoğunluğu senet aracılığı ile kredi vermektedir. Bu nedenle de esas borçludan parayı tahsil edebileceğiniz bir zaman kazanmış olursunuz. Aldığınız krediyi de yüksek taksitlere böldürdüğünüzde ödeme sıkıntısı yaşamazsınız. Kefil olduğunuz kredinin tutarı çok yüksek değilse, telefoncuların  kredi imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Kefillikten Dolayı Uğradığım Zararı Kapatmak için Kredi

Web sitesi üzerinden bilgi almak amacıyla mail atıyorum

TALEP: Üzerimde bulunan kartlarımı genelde 2013 yılı başında kefillikten dolayı uğradığım zararı kapatmak için kredi kartından taksitle işlem yapıp zor dönemi atlatmayı denedim hala daha sıkıştığımda atlatma denilen durumu yapıyorum

Şu an itibariyle

Tüm bu hesaplar için tek bir yerde hesapları birleştirmek için ya da hali hazırdaki kredimin devam edip bir kredi daha çekerek kendimin ve babamın adına olan kredi kartlarını kapatacak şekilde (ortalama 40000 tl ) çekebilir miyiz? konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?

 

  1. Acil 50000 ihtiyaçim var senetle öderim ayda 1500 ödeme yPabilirim acil donus yapın ikigunum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir